WAEC 2019: Checkout Timetable For May/June Examinations

Education

The time table for the West African Examination Council, WAEC 2019 May/June is here!

The WAEC 2019 May/June examination will kick off on the 1st of April 2019, and here is the timetable below;

WAEC 2019 Timetable (Date & Time)

    Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

    Basketry 3 (Project Work)*

    Ceramics 3 (Project Work)*

    Graphic Design 3 (Project Work)*

    Jewellery 3 (Project Work)*

    Leather-work 3 (Project Work)*

    Picture Making 3 (Project Work)*

    Sculpture 3 (Project Work)*

    Textiles 3 (Project Work)*

    6 hours a day for 5 days for each paper

    Date and time for each paper will be arranged by the Council.

    Monday 1st April, 2019

    Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)

    Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)

    Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

    ————————–

    Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

    Arabic 3 (Oral)

    French 3 (Oral)

    Physical Education 3 (Performance Test)

    Clothing and Textiles 3 (Practical)

    Foods and Nutrition 3 (Practical)

    Home Management 3 (Practical)

    Music 3B (Performance Test)

    Date and time for each paper will be arranged by the Council.

    ————————–

    Tuesday 2nd April, 2019

    Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

    Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

    Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

    ————————–

    Wednesday 3rd April, 2019

    Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

    Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

    Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

    Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Thursday 4th April, 2019

    Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

    Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.

    Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

    Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

    Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

    ————————–

    Friday 5th April, 2019

    English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)

    English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)

    Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

    ————————–

    Monday 8th April, 2019

    Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

    Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

    ————————–

    Tuesday 9th April, 2019

    Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

    Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon

    Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

    Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

    ————————–

    Wednesday 10th April, 2019

    Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.

    Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.

    Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

    ————————–

    Thursday 11th April, 2019

    Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

    Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon

    Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    ————————–

    Friday 12th April, 2019

    Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Monday 15th April, 2019

    Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)

    Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)

    History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Tuesday 16th April, 2019

    Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

    Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

    Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

    Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.

    Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.

    Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

    ————————–

    Wednesday 17th April, 2019

    English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    ————————–

    Thursday 18th April, 2019

    Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon

    Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

    ————————–

    Tuesday 23rd April, 2019Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

    Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.

    Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.

    Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Wednesday 24th April, 2019

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

    Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

    Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

    ————————–

    Thursday 25th April, 2019

    Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.

    Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

    ————————–

    Friday 26th April, 2019

    Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

    ————————–

    Monday 29th April, 2019

    Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

    Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

    ————————–

    Tuesday 30th April, 2019

    Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

    Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

    ————————–

    Thursday 2nd May, 2019

    General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.

    General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

    ————————–

    Friday 3rd May, 2019

    Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m

    Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.

    Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.

    Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

    ————————–

    Monday 6th May, 2019

    Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

    West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.

    Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Tuesday 7th May, 2019

    Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

    General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Wednesday 8th May, 2019

    Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)

    Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

    General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

    General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

    ————————–

    Thursday 9th May, 2019

    Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)

    Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

    Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

    Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

    ————————–

    Friday 10th May, 2019

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

    Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

    ————————–

    Monday 13th May, 2019

    General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

    Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

    Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.

    Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Tuesday 14th May, 2019

    Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.

    General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

    Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

    Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.

    Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

    ————————–

    Wednesday 15th May, 2019

    Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

    Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

    General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

    General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

    Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)

    Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)

    Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

    ————————–

    Thursday 16th May, 2019

    French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

    French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

    Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

    Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Leave a Reply